Zajímá Vás, jak vznikla tato fotografie? Jaké byly jednotlivé a konkrétní úpravy ve Photoshopu?
Postavil jsem panorama ze šroubů, matiček a podobných materiálů. Osvědčilo se mi mít scénu dole zakončenou (v mém případě černými matičkami). Když jsem je nepoužil, byla scéna neúplná a pořád jí něco chybělo.
Fotil jsem v temné místnosti (bez oken) a scénu nasvěcoval dle potřeby domácky vyrobeným softboxem. Pro efektnější nasvícení je lepší tvrdší, nižší světlo (lépe vynikne struktura). Proto jsem měl na softboxu jen jednu clonící vrstvu, která nepatrně změkčila a lépe rozptýlila světlo. Ke svícení jsem použil LED čelovou svítilnu Fénix.
Fotoaparát jsem umístil na stativ (kvůli delším expozičním časům) a zkoušel různé nasvícení scény. Všechny fotky byly pořízené pomocí dálkového ovládání spouště pro ostřejší snímky (rozostření díky nepatrnému chvění fotoaparátu při stisknutí spouště), ale lze použít i samospoušť.
Vybraný snímek byl focený pevným objektivem SIGMA 30mm Art, clonu 11, ISO 100, čas 1,3s, korekce expozice -0,3EV do RAW.
1, Úpravy ve Photoshopu Adobe Camera Raw:
V Adobe Camera Raw jsem přesně vyrovnal scénu, zapnul korekci profilu objektivu, upravil ručně vyvážení bílé, zvýšil kontrast, zřetelnost, upravil jasy, stíny a snížil celkovou živost a sytost, tónovou křivku upravil do středního kontrastu, prvotně doostřil a upravil lokálně barevnou sytost a světlost jednotlivých barev ve scéně.
Dále jsem použil dva odstupňované filtry. Jeden na ztmavení od nejníže položených matiček směrem dolů, tak aby matičky ještě více ztmavly (korekce expozice – 2,6 a kontrast +51).
Druhým odstupňovaným filtrem, s větším ovlivněním scény, jsem posílil kontrast na +68, zřetelnost +28 a sytost +19.
Soubor jsem uložil, stejně jako všechny následné, do bezztrátového formátu .TIF.
Oblohu jsem vybíral z vlastní databáze obloh. V tomto případě se jedná o snímek pořízený objektivem PENTAX-DA 18-135mm s ohniskovou vzdáleností 27mm (blízko ohniskové vzdálenosti zdrojového snímku „panoramat“, tedy 30mm) expoziční hodnoty ISO 100, clona 5,6, čas 1/40 s polarizačním filtrem B+W.
V Adobe Camera Raw jsem ručně upravoval vyvážení bílé tak, aby modrá z oblohy odpovídala modré barvě z odlesků šroubů a celková scéna byla tak lépe barevně sladěná.
2) Jednotlivé úpravy provedené ve Photoshopu:
– načtení upraveného zdrojového snímku panorama šroubů z Adobe Camera Raw do první vrstvy pozadí
– načetl jsem druhou vrstvu oblohy a srovnal jsem horizont se zdrojovým snímkem, aby byla montáž věrohodnější
– vyříznul jsem panorama šroubů s použitím filtru Topaz ReMask 5
– otočil jsem zrcadlově zdrojový snímek
– deformoval jsem „odraz“ – v Adobe Photoshop – Filtr, deformace, vlna, generátorů 248; vlnová délka 1-2; amplituda 1-2; velikost 71,77, sinus, opakovat okrajové body
– opět jsem deformoval „odraz“ pro jeho jemnější deformaci + jsem použil masku pro aplikování ke kraji odrazu. Nastavení deformace: filtr, deformace, vlna, generátorů 74;vlnová délka 1-2; amplituda 1-2; velikost 71,77, sinus, opakovat okrajové body
– čtyřhmatem Ctrl + Alt + Shift + e jsem sloučil všechny vrstvy kromě první (pozadí) do jedné
– celkově jsem snímek ztmavil, křivkami
– nakonec jsem v tomto kroku aplikoval ztmavenou část obrazu jen na „odraz“ tedy na jeho spodní část
– Takto upravenou fotku jsem uložil bez vrstev opět do formátu .tif
3) Ořez
V tomto kroku jsem provedl ořez v maximální možné míře, konkrétně v poměru 21,3:16
4) Konečné celkové úpravy
– načetl jsem oříznutou fotku do první vrstvy
– použil jsem filtr Topaz Adjust 5 v5.10 – Adjust 4 Presset List – Spicify s nastavením krytí vrstvy na 60%
– sloučil jsem vrstvy a s filtrem Topaz Adjust 5 v5.10 – Adjust 4 Presset List – kde jsem vyresetoval všechna nastavení a fotku jsem mírně zavinětoval (ztmavil okraje a rohy fotky) nastavení filtru: Finishing Touches, Vignette, -0,44; 0,38; 0,58; 0,36; krytí vrstvy jsem nastavil na 64%.
– sloučil jsem opět vrstvy do jedné a filtrem TopazDetail V3.2.0 – jsem upravil celkové detaily následovně: Overal detail Small details 0,05, Mediul Details 0,05, Large details 0,10. Pak jsem přidal masku a aplikoval zvýšení detailů pouze na horní polovinu snímku
– opět jsem sloučil vrstvy do jedné a filtrem Topaz InFocus jsem snímek doostřil následovně: Blur Type Unknow/Estimate, Blur radius 1 Estimate Blur. Použil jsem opět masku vrstvy, aby se zostření netýkalo spodní části fotky a také jsem gumou obtáhl obrys šroubů, jelikož zaostřovací filtr vytvořil na okraji šroubů nežádoucí artefakty
Výsledný snímek ve Photoshopu a focení pro radost je hotovo.
Jak se Vám líbí?
Konečnou fotografii si můžete prohlédnout v galerii Různé.
Úspěchy v konkrétních fotosoutěžích s tímto snímkem jsou k vidění zde.